Přeskočit na obsah

Šumperk je často nazýván jako „Malá Vídeň“, díky svému významnému kulturnímu a hospodářskému vlivu v minulosti. Tento název odkazuje na dobrou pověst města a jeho elegantní architekturu, která byla ovlivněna vídeňským stylem. V Šumperku samotném najdete mnoho historických budov, památek a muzeí, které vypovídají o bohaté historii města. Zde jsou některé z nejzajímavějších aktivit a památek, které můžete v Šumperku navštívit:

Návštěva zámku a muzea

Zámek Šumperk byl postaven v 17. století a sloužil jako sídlo místních šlechtických rodů. Dnes zde sídlí muzeum, které nabízí pohled do historie města a jeho okolí. Muzeum obsahuje mimo jiné expozice archeologických nálezů, vývoje krajiny a regionálního umění.

Procházka po historickém centru města

Šumperk je známý svým krásným historickým centrem, kde se setkávají různé architektonické styly. Procházka po městě vám nabídne možnost vidět řadu významných staveb a památek, které připomínají slavnou minulost města.

Jedním z nejvýznamnějších objektů v historickém centru je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tento barokní kostel byl postaven v 18. století a jeho výzdobu tvoří obrazy, sochy a fresky od významných umělců té doby. Další významnou památkou je radnice, která se nachází na náměstí a je jednou z nejkrásnějších budov ve městě. Radnice byla postavena v roce 1564 a během své existence prošla několika rekonstrukcemi.

V historickém centru se také nachází řada renesančních a barokních domů, které jsou velmi dobře zachovalé a dodnes slouží jako obytné a komerční prostory. Mezi ty nejvýznamnější patří dům U Zlatého lva, dům U Bílého jednorožce a dům U Zeleného stromu. Tyto domy jsou příkladem bohaté architektonické tradice, kterou Šumperk v minulosti disponoval.

Celkově vzato, procházka po historickém centru Šumperku je skvělý způsob, jak objevovat tuto krásnou část města. Můžete si užít skvělé výhledy, užít si zákoutí města, zjistit více o historii a architektuře a také si užít návštěvu některé z mnoha restaurací a kaváren, které se zde nacházejí.

Procházka po okolní přírodě

Kromě CHKO Jeseníky je v okolí Šumperku možné se vydat také na procházku po místních skalách. Městské skály, nazývané také Šumperské skály, jsou unikátní geologickou formací, která se nachází pouhých 3 km od centra města. Tento skalní masiv je tvořen pískovci a vápenci a nabízí fantastické výhledy na Šumperk a jeho okolí. Pro milovníky adrenalinu zde existuje možnost horolezeckých výstupů na vysokých skalních stěnách. Pro ty, kteří hledají klidnou procházku, je tu mnoho turistických tras, které vedou kolem skal a nabízejí nádherné výhledy do okolí.

Více informací co podniknou v Šumperku a okolí vám poskytne Informační centrum Šumperk – https://www.infosumperk.cz/